plenderu

Poznaj migomaty. Kilka słów o spawarkach MIG/MAG

Spawarki MIG/MAG, czyli migomaty, są powszechnie stosowane przez profesjonalistów oraz amatorów. Nie bez powodu cieszą się tak dużą popularnością. Wśród sprzętu spawalniczego wyróżniają się przede wszystkim stosunkowo prostą obsługą oraz wysoką jakością wykonywanych spawów. Dowiedz się więcej na temat spawarek MIG/MAG.

Czym jest migomat?

Migomat to jeden z rodzajów spawarek, które znajdują zastosowanie zarówno w profesjonalnym spawalnictwie, jak i w przydomowych warsztatach amatorów. Migomaty pozwalają na spawanie w osłonie gazów poprzez wytworzenie łuku elektrycznego pomiędzy topliwą elektrodą spawalniczą oraz spawanym materiałem. W zależności od rodzaju zastosowanego gazu osłonowego mamy do czynienia ze spawaniem metodą MIG lub MAG. Spawanie MIG ma miejsce wówczas, gdy przebiega ono z zastosowaniem gazu obojętnego chemicznie. Do najczęściej wykorzystywanych podczas tej metody spawania gazów osłonowych zaliczamy m.in. hel. Spawanie metodą MAG odbywa się w osłonie gazu chemicznie aktywnego, którym jest m.in. dwutlenek węgla. Podczas spawania metodą MIG i MAG stosowane są druty spawalnicze lite.

Rodzaje migomatów

Migomaty dzielimy na inwertorowe oraz transformatorowe. Migomaty inwertorowe to tanie w użytkowaniu spawarki, które pozwalają na wykonanie wysokiej jakości spawów, jednak wymagają zastosowania odpowiednich elektrod, których jakość przekłada się na efekty pracy spawacza. Są stosunkowo lekkie, więc pozwalają na bezproblemowe przenoszenie. Doskonale sprawdzają się w profesjonalnym zastosowaniu. Migomaty transformatorowe to mniej ekonomiczne, tańsze i cechujące się mniejszą stabilnością pracy spawarki, które często są stosowane przez amatorów. Ich obsługa i naprawa nie są skomplikowane, co ułatwia pierwsze kroki w dziedzinie spawalnictwa. Niestety, migomaty transformatorowe pobierają dużo prądu, a jakość spawów uzależniona jest w tym przypadku nie tylko od jakości elektrod, ale także zasilania.

Jakie są wady i zalety spawania migomatem?

Spawanie z wykorzystaniem migomatu ma swoje wady i zalety. Do wad tego rozwiązania zaliczamy m.in. związek pomiędzy jakością wykonanych spawów i umiejętnościami spawacza, jak również stosunkowo duże koszty związane z zakupem wysokiej jakości migomatu. Zalety migomatów to przede wszystkim możliwość spawania różnych metali, wysoka wydajność pracy, wytrzymałość spoin oraz stosunkowo niskie koszty związane z zakupem materiałów spawalniczych.

Lokalizacja

P.H.U. Airspaw
Stawiec 11d,
56-300 Milicz

Tel.
    +48 601 565 947
Tel. Fax
    +48 713190119
E-mail:
         Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.