plenderu

Błędy spawalnicze, których powinieneś unikać

Nawet pozornie błahe błędy podczas spawania mogą sprawić, że cały proces okaże się nieefektywny i nieopłacalny. Jednym z najczęstszych jest praca z nieprawidłowymi połączeniami lub przewodami. Te mogą być po prostu uszkodzone lub obluzowane.

Przez taki błąd temperatura spawania może być zbyt niska, a na powierzchni materiału będą tworzyć się nierówne spoiny. Przed pracą zawsze należy więc dokładnie sprawdzić jakość połączeń.

Innym popularnym błędem spawalniczym jest praca z niewłaściwym ciśnieniem gazu lub natężeniem przepływu. Dzieje się tak, gdy gaz osłonowy zbyt szybko wypływa z urządzenia lub gdy przewody transportujące są nadmiernie długie. Skutkuje to złą jakością tworzonej spoiny, dużą ilością odprysków i przedłużeniem czasu pracy, a więc zwiększonymi kosztami.

Podczas spawania materiały czasami są nieodpowiednio spasowane, co przyczynia się do defektów tworzonej spoiny. Inne błędy spawalnicze to:

  • stosowanie zbyt dużej ilości preparatu zapobiegającego odpryskom, co może skutkować przedostaniem się go do spoiny,
  • zbyt rzadkie, nieregularne lub pobieżne kontrole i badania techniczne używanego sprzętu,
  • niewłaściwie ustawione parametry spawarki.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas spawania?

Proces spawania generuje bardzo wysokie temperatury i odpryski. Te mogą przyczyniać się do powstania i rozprzestrzeniania się pożaru. Ważne jest więc, aby zawsze wykonywać prace spawalnicze w miejscu, które jest zabezpieczone i nie ma w nim przedmiotów łatwopalnych, na przykład drewnianych. Podobna zasada dotyczy substancji chemicznych, których opary szybko i łatwo się zapalają. Wcześniej warto sprawdzić ich stężenie w powietrzu.

Prace spawalnicze mogą wykonywać tylko wykwalifikowane, przeszkolone osoby. Oprócz umiejętności muszą posiadać także odpowiednie zabezpieczenie przed wysoką temperaturą, na przykład kombinezon i specjalną przyłbicę. W pomieszczeniu niezbędna jest obecność gaśnicy. Do obszaru spawania nie powinny zbliżać się osoby trzecie. Na bezpieczeństwo pracy ogromny wpływ ma również profesjonalny, sprawdzony sprzęt, który poddaje się regularnym badaniom technicznym i konserwacji.

Lokalizacja

P.H.U. Airspaw
Stawiec 11d,
56-300 Milicz

Tel.
    +48 601 565 947
Tel. Fax
    +48 713190119
E-mail:
         Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.