plenderu

Czy zbiorniki powietrza podlegają dozorowi technicznemu?

Większość zbiorników sprężonego powietrza podlega dozorowi technicznemu. O tym fakcie decyduje Ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu. Ustawa ta określa jaki rodzaj zbiornika ciśnieniowego powinien posiadać wymaganą dokumentację techniczną. Na tę kwestię należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru sprężarki. Które zbiorniki powietrza podlegają dozorowi technicznemu?

Zbiorniki powietrza a dozór techniczny

Urząd Dozoru Technicznego jest instytucją państwową, której celem jest zachowanie bezpieczeństwa różnych urządzeń i instalacji technicznych. Zbiorniki sprężonego powietrza, które podlegają jego nadzorowi, charakteryzuje właściwa moc ciśnienia. Zgodnie z ustawą zbiornik ciśnieniowy podlega dozorowi technicznemu, jeżeli  V x P > 50 bar x dm3. W tym wzorze „V” oznacza objętość, a „P” dopuszczalne nadciśnienie określone przez producenta. Wynika z niego, że kiedy nadciśnienie jest większe niż 0,5 bara, to sprężarka powinna znaleźć się pod kontrolą Urzędu Dozoru Technicznego. Jednocześnie istnieją urządzenia, które nie potrzebują odpowiedniej dokumentacji. Wyłączone z takiego obowiązku są m.in. grzejniki i nagrzewnice powietrza, a także zbiorniki w instalacjach o iloczynie nadciśnienia i pojemności ≤ 300 bar x dm3.

W jaki sposób zgłosić urządzenie?

Procedura zgłoszenia zbiornika ciśnieniowego nie wydaje się skomplikowana. W przypadku nowych zbiorników konieczne jest skierowanie wniosku do właściwego oddziału UDT. Następnie wykonywane są badania techniczne, których celem jest weryfikacja bezpieczeństwa urządzenia. Jeżeli wszystko przebiegnie pomyślnie, to do właściciela wysyłany jest protokół i decyzja. Finalnie, posiadacz zbiornika powietrza otrzymuje księgę rewizyjną.

Lokalizacja

P.H.U. Airspaw
Stawiec 11d,
56-300 Milicz

Tel.
    +48 601 565 947
Tel. Fax
    +48 713190119
E-mail:
         Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.