plenderu

Zasady bezpieczeństwa przy pracach spawalniczych

Prace spawalnicze wymagają szczególnej precyzji przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Jakie to zasady? Jak spawacz powinien się zabezpieczać w czasie pracy?

 

Kim jest spawacz?


Jest to osoba pracująca fizycznie przy użyciu spawarki. Zadaniem spawacza jest łączenie elementów stalowych czy metalowych różnymi technikami spawania. Może on wykonywać ten zawód, jeśli posiada np. zaświadczenie o ukończeniu szkolenia lub świadectwo egzaminu spawania.

 

Zasady bezpieczeństwa w czasie prac spawalniczych


Jak każda praca fizyczna, tak i spawanie wymaga przestrzegania zasad BHP. Są one szczególnie ważne nie tylko dla samego bezpieczeństwa pracownika, lecz także dla bezpieczeństwa całego przedsiębiorstwa, w którym się owe prace odbywają.

Do najważniejszych zasad BHP zaliczamy:
zabezpieczenie przed pożarem – prace spawalnicze nie mogą się odbywać w miejscu, w którym może dojść do zaprószenia ognia. Teren pracy, w której używane są spawarki, musi być prawidłowo zabezpieczony. Nie mogą znajdować się na nim przedmioty drewniane czy z papieru. Wszystko to może prowadzić do pożaru, w którym ucierpi przede wszystkim spawacz;
ostrożność na środki chemiczne w powietrzu – jeżeli w pomieszczeniu, w którym będą wykonywane prace spawalnicze, odbywały się jakieś prace przy użyciu produktów chemicznych oznaczonych jako łatwopalne, należy sprawdzić, czy ich stężenie w powietrzu nie spowoduje wybuchu; 
zabezpieczenie przed osobami trzecimi i obecność gaśnicy – w trakcie trwania prac przy użyciu spawarki w jej otoczeniu nie powinny pojawić się osoby trzecie, które bez odpowiednich zabezpieczeń byłyby narażone na niebezpieczeństwo. W bliskim zasięgu za to powinna być umieszczona gaśnica, którą można by było wykorzystać w razie konieczności;
sprawny, profesjonalny sprzęt – prace spawalnicze muszą odbywać się przy użyciu doskonale sprawnej spawarki. Jakiekolwiek jej uszkodzenia czy zły stan techniczny może odbić się nie tylko na efekcie pracy, lecz również na zdrowiu osoby, która z niej korzysta. Należy pamiętać przede wszystkim o sobie – dbać m.in. o właściwy ubiór i zabezpieczenie oczu.

Oprócz powyżej wymienionych czynników, należy zadbać również o sprzątnięcie stanowiska pracy po zakończonym spawaniu. Niezabezpieczony sprzęt stwarza zagrożenie dla osób postronnych, które chcąc uzyskać więcej przestrzeni mogą próbować go przemieszczać w nieprawidłowy sposób, narażając w ten sposób swoje zdrowie. Dbając o swoje stanowisko pracy dbamy o ogólne bezpieczeństwo firmy.

Lokalizacja

P.H.U. Airspaw
Stawiec 11d,
56-300 Milicz

Tel.
    +48 601 565 947
Tel. Fax
    +48 713190119
E-mail:
         Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.