plenderu

Co warto wiedzieć o spawaniu MIG/MAG i TIG?

Metodę spawania specjaliści dobierają w zależności od rodzaju spawanych materiałów, a także oczekiwanego efektu. Najpopularniejszymi metodami spawania są MIG/MAG i TIG. Obie metody polegają na użyciu łuku elektrycznego, w którym topi się materiał spajany lub spajający. Warto poznać obie techniki bliżej.

Technika MIG/MAG

Jak już było powiedziane na wstępie, w metodzie MIG/MAG używany jest łuk elektryczny. Spawarki MIG wytwarzają go między topliwą elektrodą i spawanym materiałem. Podczas spawania podawany jest gaz osłonowy, który otacza topliwy drut i łuk. Czym różni się technika MIG od MAG? To proste – rodzajem używanego gazu. W metodzie MIG jest to gaz chemicznie obojętny (np. hel). W metodzie MAG z kolei używa się gazu chemicznie aktywnego (np. dwutlenek węgla). Technikę MIG/MAG zazwyczaj stosuje się w łączeniu elementów ze stali niskowęglowych, kwasoodpornych, nierdzewnych oraz stopowych. Metoda MIG jest popularna przy spawaniu metali nieżelaznych, głównie miedzi i aluminium. MAG częściej stosuje się przy pracy ze stalą konstrukcyjną. Co ciekawe, jeśli chodzi o przemysłowe łukowe techniki spawania, metody MIG i MAG stanowią ponad 60% wszystkich spawań.

Technika TIG

Technika TIG również bazuje na łuku elektrycznym, jednak jest on wytworzony przez nietopliwą elektrodę wolframową w otulinie gazu obojętnego. Spawane materiały po prostu stapiają się ze sobą. Czasami do jeziorka spawalniczego konieczne jest dodanie topliwego materiału. Technika TIG umożliwia otrzymanie spoiny o bardzo wysokiej jakości. Nie ma w niej żadnych zanieczyszczeń. To sprawia, że metoda spawania TIG znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczne jest uzyskanie spoiny mało widocznej i estetycznej. Połączenie nie jest bynajmniej niesolidne – cechują się dużą trwałością. Techniką TIG najczęściej spawa się elementy ze stali nierdzewnej oraz te, które wymagają używania neutralnego gazu ochronnego. Przeważnie są to cienkościenne rury i cienkie arkusze blachy.

Lokalizacja

P.H.U. Airspaw
Stawiec 11d,
56-300 Milicz

Tel.
    +48 601 565 947
Tel. Fax
    +48 713190119
E-mail:
         Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.