plenderu

Rodzaje sprężarek dostępne na rynku

Sprężarka jest urządzeniem, służącym do podwyższania ciśnienia gazu lub wymuszania jego przepływu za pomocą nadania mu energii kinetycznej. Stosowane są również w celu zwiększenia gęstości lub podwyższenia temperatury czynnika gazowego. Kryteria podziału sprężarek są następujące: stosunek sprężania, budowa, rodzaj sprężanego czynnika, liczba stopni oraz mobilność. Najczęściej sprężarki różnicuje się pod względem budowy, a do najpowszechniej wykorzystywanych typów należą: sprężarka tłokowa oraz śrubowa.

Podział ze względu na budowę

Ze względu na budowę, sprężarki dzielą się na trzy rodzaje: wyporowe, przepływowe oraz chemiczne. Sprężarki wyporowe dzielą się dalej na kilka typów: tłokowe, śrubowe, membranowe, spiralne, łopatkowe oraz z wirującymi tłokami. Działają na zasadzie tłoka, który przemieszcza się w zamkniętym cylindrze. Wzrost ciśnienia w cylindrze spowodowany jest zmniejszającą się objętością powietrza. Sprężarki przepływowe z kolei opierają się na działaniu ruchomych elementów wirnika oraz nieruchomych elementów kierownicy. Elementy te ukształtowane są w taki sposób, aby powodować przyrost ciśnienia gazu. Przyrost ciśnienia jest możliwy, ponieważ energia kinetyczna zostaje zamieniona na energię potencjalną. Ze względu na prędkość przepływu sprężarki przepływowe dzielą się na poddźwiękowe i naddźwiękowe, a ze względu na liczbę stopni na jednostopniowe oraz wielostopniowe. Najpopularniejszym kryterium podziału sprężarek przepływowych jest jednak kształt wirnika i kierunek przepływu. Biorąc pod uwagę te parametry, wyróżniamy sprężarki osiowe, osiowo-promieniowe, promieniowe oraz wirowe i diagonalne.

 

Pozostałe kryteria podziału

Stosunek sprężania wyznacza trzy rodzaje sprężarek: wentylatory, dmuchawy i kompresory. Stosunek ciśnienia tłocznego do ciśnienia ssawnego w wentylatorach jest mniejszy niż 1.1, w dmuchawach mieści się w granicach 1.1-2, a w kompresorach jest większy niż 2. Ze względu na rodzaj czynnika sprężanego, sprężarki dzielimy na powietrzne oraz gazowe. Wyróżniamy również sprężarki jednostopniowe albo wielostopniowe. Ostatnie kryterium podziału, dotyczy mobilności i na jego podstawie urządzenia można podzielić na stacjonarne oraz przewoźne, inaczej nazywane mobilnymi.

Lokalizacja

P.H.U. Airspaw
Stawiec 11d,
56-300 Milicz

Tel.
    +48 601 565 947
Tel. Fax
    +48 713190119
E-mail:
         Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.