plenderu

Spawarki TIG – co trzeba o nich wiedzieć?

Spawarka TIG

Spawarka TIG jest urządzeniem służącym do ręcznego lub automatycznego spawania elektrodami nietopliwymi. Na rynku dostępne są dwa podstawowe jej rodzaje: prostownik spawalniczy oraz spawarka inwertorowa. Spawanie za pomocą spawarki TIG posiada wiele zalet – przede wszystkim umożliwia uzyskanie czystej i wysokiej jakościowo spoiny.

Jak działa spawarka TIG?

Spawarki TIG posiadają źródło prądu stałego lub pulsującego o biegunowości ujemnej (TIG-DC) oraz przemiennego (TIG-AC). Spawarki oznaczane, jako TIG-AC/DC posiadają źródło prądu przemiennego, ale z możliwością przełączenia na prąd stały lub pulsujący. Oprócz źródła prądu, niezbędnym elementem spawarek TIG jest układ sterowniczy, wielofunkcyjny przewód z uchwytem TIG, przewód masowy z zaciskiem, źródło gazu osłonowego (butla z gazem oraz reduktorem) oraz niekiedy układ chłodzenia. Nietopliwą elektrodę wolframową w osłonie gazu obojętnego wykorzystuje się do wytworzenia łuku elektrycznego. Łuk ten znajduje się pomiędzy elektrodą, a spawanym materiałem i powoduje stopienie jego powierzchni. Spoiwo zazwyczaj występuje w formie pręta o długości około 1 metra. Uchwyt spawalniczy ma zupełnie odmienną budowę niż w metodzie MIG/MAG, ponieważ jeżeli stosuje się materiał dodatkowy, to jest on do jeziorka wprowadzany ręcznie, a nie za pomocą uchwytu. Jego stosowanie nie jest jednak konieczne. Gazem obojętnym jest argon lub hel, który chroni przed utlenieniem zarówno spoinę, jak i samą elektrodę. Po oddaleniu łuku spawalniczego, wytworzone jeziorko krzepnie, tworząc trwałe złącze.

 

Zalety i zastosowanie

Spawanie metodą TIG może odbywać się zarówno ręcznie, jak i automatycznie. To bardzo uniwersalna metoda, ponieważ można ją wykorzystywać w odniesieniu do wszystkich gatunków stali, w tym do stali wysokostopowej oraz do metali nieżelaznych, a więc do mosiądzu i brązu oraz metali kolorowych takich, jak aluminium. Najbardziej szerokie spectrum zastosowania występuje właśnie przy łączeniu stopów aluminiowych. Metoda spawania TIG wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym, chemicznym, samochodowym oraz w lotnictwie. Spawarki TIG pozwalają na uzyskanie spoiw najwyższej jakości, pozwalają na zastosowanie metod automatycznych, umożliwiają spawanie w każdej pozycji. Można je również wykorzystywać do spawania artystycznego detali o grubości mniejszej niż 1 milimetr. Złącza, wytwarzanie tym rodzajem spawarek, są estetyczne, wytrzymałe i zazwyczaj pozbawione niezgodności spawalniczych, np. rozprysków. Spawarki TIG umożliwiają również bardzo precyzyjną kontrolę samego procesu spawalniczego, w tym łatwą obserwację strefy spawania oraz kontrolę ilości wprowadzanego ciepła i materiału dodatkowego.

Lokalizacja

P.H.U. Airspaw
Stawiec 11d,
56-300 Milicz

Tel.
    +48 601 565 947
Tel. Fax
    +48 713190119
E-mail:
         Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.