plenderu

Czym się różnią sprężarki śrubowe od tłokowych?

znaki pytania

Sprężarki to urządzenia, wymuszające przepływ gazu i wykorzystywane do podnoszenia ciśnienia czynnika gazowego oraz zwiększania jego gęstości lub temperatury.

Istnieje kilka kryteriów, wedle których dzielimy sprężarki na różnorodne typy. Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych należą sprężarki śrubowe i tłokowe, zaliczane do sprężarek wyporowych. Sprawdźmy, czym się od siebie różnią?

 

Sprężarki śrubowe

Sprężarki śrubowe przystosowane są do ciężkich warunków eksploatacyjnych, związanych z pracą ciągłą. Są energooszczędne, trwałe i ciche oraz łatwe w obsłudze i instalacji. Wykorzystywane są w kolejnictwie, w instalacjach przemysłowych czy na placach budowy. Sprężarki śrubowe konstruowane są w taki sposób, aby pozbawić rozruch zbędnych wibracji. Wykorzystuje się w tym celu specjalne tłumiki wibracji, choć niektóre urządzenia, zwłaszcza te bardziej kompaktowe, nie potrzebują dodatkowych amortyzatorów. Zasada działania sprężarek śrubowych zasadza się na pracy śrub, pomiędzy którymi następuje sprężenie gazu. Gaz ulega sprężeniu w wyniku zmniejszającej się przestrzeni między śrubami. Im większa szczelność pomiędzy tymi śrubami, tym większa sprawność sprężarki. Sprężarki śrubowe mogą być olejowe oraz bezolejowe. Sprężarki bezolejowe umożliwiają osiągnięcie ciśnienia rzędu 10 – 13 barów. Wykorzystuje się je między innymi w przemyśle farmaceutycznym i papierniczym. Sprężarki olejowe z kolei wykorzystują olej do uszczelniania przestrzeni, pomiędzy śrubami. W końcowych etapach pracy takich urządzeń niezbędne jest odseparowanie cząstek oleju ze sprężonego powietrza.

 

Sprężarki tłokowe

Sprężarki tłokowe należą do najstarszych i jednocześnie najpowszechniejszych typów sprężarek wyporowych. Mogą być jednostopniowe oraz wielostopniowe, a także olejowe lub bezolejowe. Zwiększanie ciśnienia gazu jest możliwe, dzięki ruchowi tłoka. Tłok porusza się w cylindrze ruchem posuwistym. W sprężarkach dwustopniowych wykorzystywany jest cylinder niskiego ciśnienia oraz cylinder wysokiego ciśnienia. Sprężarki tłokowe należą do grupy urządzeń o małych wydajnościach. Najczęściej wykorzystuje się je w przemyśle motoryzacyjnym. Ich największą wadą jest emitowanie wysokiego poziomu hałasu. Częściej są wybierane przez użytkowników indywidualnych do użytku w gospodarstwach domowych. Są łatwe w konserwacji i zazwyczaj tańsze niż sprężarki śrubowe.

Lokalizacja

P.H.U. Airspaw
Stawiec 11d,
56-300 Milicz

Tel.
    +48 601 565 947
Tel. Fax
    +48 713190119
E-mail:
         Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.