plenderu

Podstawowe rodzaje piaskarek

korzystania z piaskarki

Piaskarka jest urządzeniem, służącym do oczyszczania powierzchni za pomocą materiału ściernego, kierowanego przez strumień sprężonego powietrza. Ścierniwem może być zarówno piasek kwarcowy, jak również śrut, szkło, suchy lód, a nawet metal czy żużel.

Piaskarka jest urządzeniem, służącym do oczyszczania powierzchni za pomocą materiału ściernego, kierowanego przez strumień sprężonego powietrza. Ścierniwem może być zarówno piasek kwarcowy, jak również śrut, szkło, suchy lód, a nawet metal czy żużel. Piaskarki pozwalają nie tylko dokładnie oczyścić powierzchnię z zanieczyszczeń i starych powłok lakierniczych, ale również przygotować ją pod malowanie. W zależności od rodzaju piaskowania (pyłowego bądź bezpyłowego) wyróżniamy piaskarki kabinowe (ręczne, półautomatyczne, automatyczne) oraz inżektorowe i ciśnieniowe.

 

Piaskarki kabinowe

Piaskarki kabinowe wykorzystywane są w procesie piaskowania bezpyłowego. Posiadają zamknięty obieg ścierniwa, które razem z pyłem jest odsysane przez odciąg. Głowica ze specjalną szczotką uszczelkową jest dodatkowym zabezpieczeniem przed wydostawaniem się ścierniwa i pyłu poza kabinę. Kabiny dostępne są w wielu rozmiarach, dostosowywanych do konkretnych potrzeb i branży. Im większa kabina, tym większy przepływ powietrza trzeba jej zapewnić. Piaskarki kabinowe mogą być przenośne – małe zazwyczaj używane są w zakładach obróbki artystycznej. Kabina może być nieruchoma (wówczas porusza się podajnik z materiałem, który poddajemy obróbce) lub poruszać się ruchem posuwisto-zwrotnym. Piaskarki kabinowe dzielą się na ręczne, półautomatyczne oraz automatyczne. W ręcznych wszystkie etapy procesu obróbki wykonywane są przez operatora, w półautomatycznych proces piaskowania wykonuje operator, ale materiał przesuwany jest automatycznie, natomiast w automatycznych zakres pracy jest programowany na specjalnym urządzeniu.

 

Inżektorowe i ciśnieniowe

Piaskarki inżektorowe i ciśnieniowe wykorzystywane są w procesie piaskowania pyłowego. Szczególnie istotne znaczenie w ich obsłudze ma przestrzeganie przepisów BHP oraz bezwzględne używanie odzieży ochronnej. Przed zakupem nowej piaskarki warto zwrócić uwagę, czy w skład zestawu wchodzi kombinezon piaskarski, hełm, fartuch i rękawice. Piaskarki inżektorowe zasysają ścierniwo ze zbiornika. Łączy się ono z powietrzem w głowicy. To urządzenia przenośne o niewielkich kosztach eksploatacji, ale zdecydowanie mniejszej wydajności niż piaskarki ciśnieniowe. Przeznaczone są do lekkich prac – usuwania niewielkiej korozji lub nadawania odpowiedniej faktury. Energia kinetyczna sprężonego strumienia ścierniwa, uzyskana w piaskarkach ciśnieniowych, jest większa i pozwala na skuteczniejszą obróbkę powierzchni. Ścierniwo mieszane jest ze sprężonym powietrzem w zbiorniku ciśnieniowym i najpierw podawane jest do dyszy, a następnie pod dużym ciśnieniem do głowicy. Zawór dozujący ścierniwo dostosowany jest do jego rodzaju. Można używać m.in. śrutu staliwnego, mikrokulek szklanych, żużlu pomiedziowego czy elektrokorundu. Piaskarki ciśnieniowe sprawdzają się w najtrudniejszych warunkach i doskonale nadają do piaskowania głębokiego i obróbki elementów ze stali. Szeroko wykorzystywane są także w zakładach szklarskich i kamieniarskich. Występują w dwóch typach: ze sterowaniem manualnym lub pneumatycznym.

Lokalizacja

P.H.U. Airspaw
Stawiec 11d,
56-300 Milicz

Tel.
    +48 601 565 947
Tel. Fax
    +48 713190119
E-mail:
         Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.