plenderu

Jak wybrać odpowiednią spawarkę?

spawacz spawa

Spawarka jest urządzeniem, umożliwiającym tworzenie złącz materiałowych. Łączone materiały stapia się miejscowo, co powoduje ich trwałe zespolenie. Spawarki wykorzystywane są nie tylko przez profesjonalistów, ale często znajdują się także na wyposażeniu przydomowego warsztatu.

Spawarka jest urządzeniem, umożliwiającym tworzenie złącz materiałowych. Łączone materiały stapia się miejscowo, co powoduje ich trwałe zespolenie. Spawarki wykorzystywane są nie tylko przez profesjonalistów, ale często znajdują się także na wyposażeniu przydomowego warsztatu. W zależności od wykorzystywanej metody spawania, spawarki dzielą się na trzy podstawowe typy: do spawania metodą TIG, MIG-MAG oraz MMA. Rodzaj jest podstawowym kryterium wyboru odpowiedniej spawarki.

 

Rodzaje spawarek

Metoda TIG to spawanie elektrodami nietopliwymi, pozwalające uzyskać wysokie jakościowo i bardzo precyzyjne spoiny. Służy do spawania aluminium i stali wysokostopowej. W spawarkach TIG niezbędne jest podłączenie dwóch butli z gazem. Do spawania metodą MIG-MAG służą spawarki, popularnie nazywane migomatami.  W tej metodzie wykorzystuje się osłonę gazu oraz butlę gazową z gazem obojętnym (np. argonem). Migomatami można spawać różne rodzaje metali, w tym nieco grubsze aluminium oraz małe elementy. Spawarki MIG często wykorzystywane są w branży samochodowej, a także przy renowacji urządzeń mechanicznych i łączeniu blach. Migomaty umożliwiają spawanie w różnych pozycjach. Spawanie metodą MMA natomiast wykorzystuje elektrodę otuloną. Spawarki MMA doskonale sprawdzają się w miejscach, do których dostęp jest utrudniony. Wyposażone są w przewód masowy, przewód z uchwytem elektrodowym oraz źródło prądu z układem sterowania. Dzielą się na elektryczne (transformatorowe) oraz inwertorowe. Spawarki transformatorowe dobrze sprawdzają się w sporadycznym użytku domowym, z kolei inwertorowe nadają się do użytku i amatorskiego i profesjonalnego – to najbardziej powszechne spawarki podręczne.

 

Ważne parametry

Przy wyborze odpowiedniej spawarki, poza jej rodzajem, należy również wziąć pod uwagę kilka parametrów. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na moc spawarki, aby prawidłowo dostosować ją do instalacji elektrycznej. Przykładowo spawarki do użytku domowego nie muszą mieć więcej niż 160A. Profesjonalne urządzenia, które są wykorzystywane w przemyśle, zaczynają się od 250A. Ważna jest również sprawność spawarki, określająca czas spawania w przedziale 10 minutowym i wyrażana w procentach. Minimalna sprawność to 35%. Do sieci należy także dostosować zasilanie: dostępne są spawarki o woltażu 230V lub 400V. Istotną kwestią jest również wyposażenie dodatkowe – spawarki muszą posiadać wszelkie niezbędne uchwyty, kable robocze czy reduktory gazu.

Lokalizacja

P.H.U. Airspaw
Stawiec 11d,
56-300 Milicz

Tel.
    +48 601 565 947
Tel. Fax
    +48 713190119
E-mail:
         Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.