plenderu

Co warto wiedzieć o piaskowaniu?

Co warto wiedzieć o piaskowaniu?

Piaskowanie jest procesem technologicznym, wykorzystującym właściwości materiałów ściernych do obróbki dowolnej powierzchni, przy pomocy sprężonego powietrza. Piaskowanie dzieli się na pyłowe oraz bezpyłowe. Proces piaskowania został opatentowany w 1870 roku przez Benjamina Chew Tilghmana.

Piaskowanie jest procesem technologicznym, wykorzystującym właściwości materiałów ściernych do obróbki dowolnej powierzchni, przy pomocy sprężonego powietrza. Piaskowanie dzieli się na pyłowe oraz bezpyłowe. Proces piaskowania został opatentowany w 1870 roku przez Benjamina Chew Tilghmana. Piaskowanie wykorzystuje siłę ścierniwa, uderzającego o powierzchnię obrabianego przedmiotu. Proces ten najczęściej przeprowadzany jest w piaskarkach, wyrzucających z dyszy strumień ścierniwa pod dużym ciśnieniem.

 

Zastosowanie piaskowania

Proces piaskowania jest szeroko wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu, ze względu na uniwersalność uzyskiwanych efektów. Wykorzystywane jest wszędzie tam, gdzie trzeba oczyścić lub wygładzić powierzchnię – zarówno metalu, jak i drewna, stali, kamienia, tworzywa sztucznego czy aluminium. Dzięki piaskowaniu można uzyskać dużo gładszą powierzchnię niż przy szlifowaniu, poza tym umożliwia ono dotarcie do miejsc trudno dostępnych. Piaskowanie wykorzystuje się do usuwania rdzy, zwłaszcza w branży motoryzacyjnej – z elementów karoserii czy felg, ale również innych części maszyn przemysłowych. Za jego pomocą można oczyszczać konstrukcje metalowe i stalowe, np. bramy czy ogrodzenia. Piaskowanie stosowane jest również do czyszczenia chodników z kostki brukowej lub płyt kamiennych. Umożliwia skuteczne usunięcie starych warstw farb, lakierów i innych powłok. Z powodzeniem jest także wykorzystywane do obróbki przedmiotów ozdobnych, ponieważ pozwala na uzyskanie dowolnej faktury. Wykorzystywane jest przy renowacji pomników, fontann, mostów oraz odnawianiu konstrukcji drewnianych, a nawet plastikowych i z PCV. Piaskowanie wykorzystywane jest również w procesach matowienia szkła. To także skuteczna metoda przygotowania powierzchni pod malowanie oraz jej zabezpieczenia antykorozyjnego.

 

Rodzaje ścierniwa

Efekt końcowy przeprowadzonego procesu piaskowania będzie uzależniony od wykorzystanego rodzaju ścierniwa. Ścierniwo dostosowujemy do typu powierzchni, oczekiwanego rezultatu oraz rodzaju piaskarki. Dowolny rodzaj ścierniwa można z powodzeniem stosować między innymi w piaskarkach ciśnieniowych. Ścierniwem w procesie piaskowania jest przede wszystkim piasek kwarcowy, ale nie tylko. Może nim być również piasek szklarski, żużel pomiedziowy, kulki szklane, korund, szlaka miedziowa, śrut, metal, suchy lód, mineralne granaty, a nawet pokruszone skorupy orzechów. Najpopularniejszym współcześnie ścierniwem jest elektrokorund – kilkadziesiąt razy trwalszy niż piasek. Wykorzystuje się go między innymi do obróbki szkła. Elektrokorund zwykły to ścierniwo syntetyczne, używane do czyszczenia stali, metali, kamienia, drewna i cegły. Z kolei elektrokorund szlachetny otrzymywany jest z tlenku glinu i stosowany do obróbki przedmiotów ze stali kwasoodpornej, a także metali kolorowych i aluminium. W roli ścierniwa wykorzystywane są również materiały ceramiczne, jak węglik krzemu – bardzo twardy i odporny na wahania temperatur.

Lokalizacja

P.H.U. Airspaw
Stawiec 11d,
56-300 Milicz

Tel.
    +48 601 565 947
Tel. Fax
    +48 713190119
E-mail:
         Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników przy korzystaniu z witryny ta strona stosuje pliki cookies. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.
Kliknij "Zgadzam się", aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.